admin خرداد ۱۳, ۱۴۰۰ 0 نظر

جاهای دیدنی نور را بشناسید

جاهای دیدنی نور را بشناسید

آبشار آب‌ پری نور

یکی از زیباترین جاهای دیدنی نور آبشار آب پری است که در نزدیکی شهر رویان قرار دارد و آن قدر فضای اطراف آن زیباست که آرامش واقعی را در کنار آبشار و درختان اطراف تجربه خواهید کرد. فصل بهار یا پاییز را برای رفتن به آبشار آب پری انتخاب کنید تا طبیعت زیبای آن شما را محو کند. تابستان هوا گرم است و زمستان هم آبشار یخ زده است و جاده پر پیچ و خمی را باید طی کنید که در زمستان خطرناک است.

بنا بر گفته‌ها، دلیل نام گذاری این آبشار این است که هر کسی که از گردنه‌های آبشار آب پری عبور می‌کرده است، از سنگ‌ها و قطرات آب صداهای عجیبی می‌شنیده است که باعث شده بود دیگران تصور کنند در این مکان جن و پری ساکن هستند و به همین دلیل نام آن را آبشار آب پری قرار دارند. تمام این‌ها باعث شده تا آبشار آب پری به یکی از خاص‌ترین جاهای دیدنی نور تبدیل شود.

 

آبشار سیسنگان نور

یکی دیگر از زیباترین جاهای دیدنی نور آبشار سیسنگان است که محل خیلی خوبی برای طبیعت گردان است. برای رفتن به این منطقه باید وارد شهر کجور شوید و از آن جا وارد جاده معدن زغال سنگ شوید. سپس با کمک تابلوهای راهنما به یک مسیر مالرو می‌رسید که شما را به سمت آبشار سیسنگان هدایت می‌کند.

دریاچه الیمالات نور

در فاصله ۸ کیلومتری شهر نور دریاچه الیمالات قرار گرفته است که یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر نور است. هر ساله تعداد زیادی گردشگر و طبیعت گرد فقط برای دیدن این دریاچه زیبا به شهر نور سفر می‌کنند تا از خنکای آب و سرسبزی جنگل استفاده کنند. دریاچه الیمات نور مکانی است که شما می‌توانید آرامش را در کنار شکوه آسمان و نور ملایم خورشید تجربه کنید. این دریاچه رویایی درست در وسط جنگل قرار گرفته است که کمتر کسی فکرش را می‌کند. این دریاچه یکی از مناطق دیدنی نور است که با دریاچه خزر هم مرز است و نزدیک به شهر چمستان است. یکی از جذابیت‌های این دریاچه، وجود ماهی در آن است که باعث شده تا تعداد زیادی از گردشگران، ماهی‌های شب عید خود را در این دریاچه رها کنند.

جنگل نور شمال مازندران

یکی از جاهای دیدنی نور جنگل آن است که هرساله گردشگران زیادی به این جنگل سر می‌زنند تا برای مدتی از شلوغی شهر دور باشند. درختان در هم تنیده و زیبای این جنگل مناظر بی‌نظیری را به وجود آورده است که سوژه خوبی برای عکاسی است. علاوه بر زیبایی‌های خیره کننده و پوشش گیاهی و جانوری منحصر به فردی که در جنگل نور مازندران وجود دارد، به شهرهای دیگری مثل رستم‌رود، محمودآباد و آمل نزدیک است و به راحتی می‌توانید سایر جاهای دیدنی نور و شمال را ببینید یا به سراغ دیگر مکان‌های تفریحی نور بروید. بهار و تابستان بهترین زمان برای رفتن به این جنگل و سفرهای کمپینگ است.

برای رفتن به این جنگل باید از سمت نور به محمودآباد بروید. بین راه تابلویی قرار دارد که مسیر رسیدن به جنگل را به شما نشان می دهد. سردر این پارک سنگی است و در نهایت شما را به یک جاده ساحلی می رساند.

آبشار حرام او نور

یکی دیگر از جاهای دیدنی نور آبشار حرام او است. این آبشار فاصله کمی با آبشار آپ پری دارد و به دلیل خاصیت درمانی‌ای که دارد، به یکی از بهترین مناطق دیدنی نور تبدیل شده است. دلیل نام‌گذاری این آبشار این است که در زبان مازندرانی او به معنی آب است و حرام به معنی مقدس. مقدس به این دلیل که در بالای این آبشار یک امامزاده قرار گرفته است. این آبشار در فاصله ۵ کیلومتری شهر نور قرار گرفته است که ارتفاع آن حدود ۱۵ متر است.

روستای یوش نور

اگر دوست دارید به یکی از تاریخی‌ترین مکان‌های دیدنی نور سر بزنید، به سراغ یوش بروید. یوش از آن دسته دیدنی‌های نور است که از بازدید چند باره آن خسته نمی‌شوید. دلایل معروف بودن این روستا آن است که خانه نیما یوشیج؛ پدر شعر نو در آن قرار گرفته است. این خانه به شکلی سنتی در منطقه کوهستانی نور قرار گرفته است که هم تعداد زیادی اتاق دارد و هم حیاطی بزرگ که در آن وسایل قدیمی نیما نگهداری می شود. در این خانه به جز آرامگاه نیما، آرامگاه افرادی مثل سیروس طاهباز و بهجت اسفندیاری قرار گرفته است که به ترتیب گردآورنده آثار نیما و خواهر نیما هستند.

به جز خانه نیما یوشیج که یکی از بهترین جاهای دیدنی نور و شمال به حساب می آید، آرامگاه کیاداوود و اوزرود (که از دیدنی های نور است) در روستای یوش قرار گرفته است.

جاهای دیدنی نور کاخ تمیشان

یکی از یادگاران پهلوی که در فاصله ۵ کیلومتری نور قرار دارد، کاخ تمیشان است که به دستور اشرف خواهر محمدرضا شاه پهلوی ساخته شده است. این کاخ در اختیار بنیاد جانبازان قرار گرفته است که یکی از جاهای دیدنی و تاریخی نور است. محوطه کاخ بزرگ و دارای استخر است و ارزش هنری و تزیینات زیادی دارد.

عجیب ترین جاهای دیدنی نور | فیل سنگی

یکی از عجیب‌ترین جاهای دیدنی نور فیل سنگی است که صخره‌ای به شکل فیل است و روایت شده که در زمان‌های قدیم فیل سیاه و بزرگی به روستای لاویج حمله کرده است و باعث شده تا اهالی این منطقه اذیت شوند و امام حسن که در آن زمان به این منطقه سفر کرده بود، با عصای خود فیل را به سنگی سیاه تبدیل کرده است. روایت دیگری هم وجود دارد که می گوید صخره‌ای در این جا بوده است که بر اثر فرسایش طبیعی به شکل فیل درآمده است.

روستای لاویج نور

روستای ییلاقی لاویج در فاصله کمی از شهر نور واقع شده است که دلیل معروفیت آن به خاطر آبگرم‌های آن است. این آبگرم‌ها خاصیت درمانی بالایی دارند و برای درمان بیماری‌های استخوانی و مفاصل مانند روماتیسم و بیماری های پوستی مفید است. این موضوع باعث شده تا گردشگران زیادی در تمام فصول سال به روستای لاویج بیایند و از طبیعت زیبای آن و آبگرم‌هایش و دیگر جاهای دیدنی نور که نزدیک این منطقه است، بهره ببرند.

آب‌و‌هوای این منطقه بسیار مطبوع و خنک است که طبیعت سرسبز آن مسافران زیادی را به سمت خود جذب می کند. جنگل های انبوه و متراکم که پوشیده از درختان راش است، جلوه زیبایی به این منطقه داده است.

پارک جنگلی کشپل نور

اگر در حدود ۵ کیلومتر از چمستان دور شوید و وارد جاده نور – چمستان شوید، به پارک جنگلی کشپل می رسید که مساحتی در حدود ۷۲۰۰ هکتار دارد. پوشش گیاهی این منطقه توسکا، بلوط، افرا، ممرز و انجیل است. در زمان های قدیم اینجا کوره های ساچمه سازی بوده که دلیل وجود سنگ آهن در رودخانه هایش را توجیه می کند و آن را به یکی از خاص ترین جاهای دیدنی نور تبدیل کرده است. فصل پاییز و بهار را برای رفتن به این جنگل زیبا انتخاب کنید تا بتوانید زیبایی های این جنگل را با جزییات آن درک کنید.

آبشار ونوش نور

یکی از آبشارهای دیگر نور که در روستای ونوش قرار گرفته است و یک مقصد گردشگری پر طرفدار برای صخره نوردان است، آبشار ونوش است. این آبشار در فاصله ۱۰ کیلومتری از نور قرار دارد و به یکی از جاهای دیدنی نور تبدیل شده است. در این منطقه سه آبشار وجود دارد که معروف اند و آبشار ونوش یکی از بهترین آن هاست.

شما می توانید با تیم دفتر مهندسی و املاک گلستان کلاردشت حس خوب خرید زمین و ملک را در شمال تجربه کنید.

قلعه پولاد بلده نور

در بلده که یکی از زیباترین روستاهای شهر نور است، قلعه ای قرار گرفته است که مربوط به دوره صفوی است و به آن قلعه پولاد بلده گفته می شود. این قلعه در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

کلیسای آنتوان مقدس نور

یکی دیگر از جاهای دیدنی نور که در یک شهرک ساحلی قرار گرفته است، کلیسای آنتوان مقدس است. این کلیسا در شهرک ساحلی هایکاشن که بین نور و علمده قرار دارد، واقع شده است و در سال ۱۹۷۴ توسط افراد رامنه که در این منطقه ساکن بودند، ساخته شد. دیوارهای این کلیسا با سیمان و گچ ساخته شده است و دارای پلانی به شکل ۸ ضلعی است که روی برخی از ضلع های آن نورگیر نصب شده است. ارتفاع این کلیسا ۵ متر است و پله هایی در مقابل ناقوس خانه آن نصب شده است که راه ورودی به کلیسا است.

سقف این کلیسا گنبدی شکل است و در قسمت میانی آن گنبد کوچکتری قرار دارد. ناقوس خانه جلوی درب ورودی بنا شده است و گنبدی روی آن قرار دارد که شش ستون دارد.

سخن آخر درباره‌ی جاهای دیدنی نور مازندران

چقدر اهل سفر و گردش به مناطق شمالی ایران هستید؟ منطقه نور می‌تواند به عنوان یکی از زیباترین مناطق گردشگری ایران نام بگیرد که هر بار به آنجا سفر کنید، گوشه کوچکی از جذابیتش‌هایش را می‌بینید.

پیشنهاد تیم بزرگ دفتر مهندسی و املاک شمال این است که همین حالا خودتان را برای یک سفر منحصربه‌فرد و به‌ یادماندنی آماده کنید و به سمت نور راه بیفتید. یادتان باشد که با طبیعت مهربان باشید و از محیط طبیعی این منطقه گردشگری به خوبی محافظت کنید.

 


———————————————————————————————————————

پیام بگذارید